Čo je kalibrácia televízora a ako ju mení obraz?

Definícia kalibrácie je jednoduchá: ide o postup nastavenia obrazu k vzoru, na ktorú sú naladené monitory vo filmových štúdiách.  Výsledkom je obraz, ktorý videl režisér.  Napríklad môžeme vidieť „Star Wars“, ako ich videl George Lucas.

To je dôležité, pretože ten istý film vyzerá úplne inak na dvoch kópiách nekalibrovaných televízorov.  Verná reprodukcia zaručuje správnu atmosféru a vtiahne diváka do príbehu.

Poprawna kalibracja / brak kalibracji

správna kalibrácia / žiadna kalibrácia

Je potrebná iná kalibrácia pre každý film?

Nie, tá istá kalibrácia sa hodí k každému filmu alebo televíznemu programu, pretože normy obrazu sú globálne platné. Každý umelec má svoj vlastný jedinečný štýl, ktorý bude verne prezentovaný na kalibrovanom televízore alebo projektori. Štandardným príkladom je " Matrix ", ktorý vo svojej pôvodnej podobe je nazelenalý a práve tak vyzerá na kalibrovanom televízore. Okrem takýchto výnimiek sú spoločným menovateľom filmov zvyčajne prirodzené tóny pleti, viditeľné detaily v čiernej farbe, prirodzená plynulosť a ostrosť obrazu.

Všimnite si, ako môže iný obrázok prezentovať televízory v štandardných nastaveniach:

Jak przetestować TV w sklepie?
Jaki telewizor Ultra HD wybrać?

Poďme sa pozrieť na policu displejov zobrazenú na vyššie uvedenej fotke - štyri rôzne televízory a každý s iným obrazom. Ako rozlišovať, či správne vyhodnocujeme charakteristiky filmu alebo len charakteristiky nastavení displeja? V tejto situácii je ťažké očakávať, že nastavenia nášho televízora nemenia vzhľad videoobsahu. Hardvérová ingerencia do kalibračných funkcií môže mnohokrát meniť náš názor o televízore, eliminujúc dráždivé problémy, ako sú presýtené farby, neprirodzené tóny pleti, neviditeľné detaily v čiernej farbe, problémy s likviditou alebo pixelizácie na kontúrach. Všetko, čo musíte urobiť, je vidieť, ako sa naše hodnotenie kvality obrazu dramaticky mení po jednoduchom prepnutí "štýlu obrazu".

Malo by sa kalibrovať všetky režimy obrazu?

V praxi sú zobrazovacie režimy negáciou vernej prezentácie toho, čo videl režisér . Umožňujú ovplyvniť jeho vzhľad bez odpovede na základnú otázku - ako bol tento film vytvorený? Nastavené parametre sa zadávajú do jedného zvoleného režimu, pokiaľ nevykonáme niekoľko samostatných kalibrácií (napr. dodatočne obsahu UHD z HDR). Viac informácií o dostupných možnostiach kalibrácie v cenníku.

Tryb osobisty w telewizorze Tryb standard w telewizorze Tryb Jaskrawy w telewizorze Tryb Film w telewizorze

Štýl obrazu

  • osobné
  • standard
  • bystrý
  • film

Ak je vytvorený videoobsah, tj. v profesionálnych filmových štúdiách (zaoberáme sa obsluhou mnohých spoločností tohto typu), všetky displeje zobrazujú presne tie isté obrazy. Preto nie je žiadny rozdiel, či riaditeľ pracuje vo Varšave alebo v Krakove. V Poľsku, v Hollywoode alebo v Tokiu. Všade uvidí svoj film rovnakým spôsobom a urobí tie isté kreatívne rozhodnutia. Tak prečo by mal film vypadať inak na Vašom televízore alebo projektori?

Kalibrujú výrobcovia televízory v továrni?

Sú televízory vychádzajúce z továrne identické? Nevykonáva se kalibráciu na výrobnej linke? Prečo?

– Odpoveď na vyššie uvedené otázky je jednoduchšia, ako sa zdá.

Začnime tým, že jednotlivé exempláre tých istých displejov sa môžu výrazne líšiť. Na fórach nie je ťažké nájsť niekoľko fotiek toho istého televízora, kde sú na jednom kuse väčšie škvrny alebo svetlé miesta ako na druhom. Je ťažké trvať na tom, že obrazovky sú veľmi opakovateľné. V prípade projektorov je vec predurčená, pretože je ešte efekt obrazovky a okolia. Samozrejme tiež nie je to tak, že výrobca produkuje televízory, ktoré nie sú vytvorené na verné reprodukovanie obrazu - každý televízor má režimy obrazu, z ktorých aspoň jeden je nastavený tak, aby reprodukoval v súlade s normami toľko, čo sa dá urobiť vo veľkom. Individuálna kalibrácia každého televízora oddelene je ekonomicky neopodstatnená (pri zohľadnení rozsahu výroby) vzhľadom na nízky záujem o veľmi dobre spracované farby a potrebný čas.

Jaki telewizor wybrać w sklepie?

– Samostatnou otázkou je, že veľká väčšina kupujúcich si vyberá model, ktorý najrýchlejšie pripúta pozornosť.

Pri posudzovaní obrazu vo svetlých miestnostiach obchodu, krikľavé a úplne neprirodzené nastavenia pomáhajú televízoru vyniknúť medzi inými zdanlivo podobnými výrobkami. Toto platí pre všetky televízory bez ohľadu na cenové rozpätie. Stačí sa pozrieť na displeje na výstave obchodu.

Potrebuje môj televízor kalibráciu?

Bude efekt kalibrácie viditeľný? Robí toto rozdiel pri každodennom pozeraní?

Skúsenosti naznačujú, že bezpochyby áno, preto úspešne vedieme kampaň „Nevšimete si rozdiel? Nebudete niesť žiadne náklady". Rozsah zmien závisí konkrétne od toho, na aké nastavenia sme si zvykli a do akej miery sú vzdialené od štúdiových noriem, na ktoré bude obrazovka kalibrovaná. Nestretli sme ešte situáciu, keď by zákazník náhodou nastavil optimálne niekoľko desiatok alebo niekoľko stoviek kalibračných parametrov, ktoré často nie sú ani ľahko dostupné.

Nižšie je jeden z mnohých príkladov kalibrácie na televízore Sony XE9405, ktorý sa dostal do našich interných testov. Pamätajte, že rozdiel je demonštratívny, pretože na inom televízore a dokonca aj inom exemplári televízora môže vyzerať úplne inak.

Zvoľte nastavenia obrazu

  • továrenský režim
  • najlepší továrenský režim
  • profesionálna kalibrácia
  • referencia (štúdio)

Ako priebeha kalibrácia?

Na to, aby kalibrácia splnila svoju úlohu, musí byť vykonaná na konkrétnom displeji so znalosťou podmienok, v ktorých bude fungovať. Nie je možné preniesť nastavenia z druhého, a to ani z toho istého modelu zariadenia (v tomto prípade by výrobca uložil kalibráciu v každom televízore vo veľkom). Proces musí byť vykonaný v hardvéri a druh a trieda kalibračného zariadenia sú veľmi dôležité - viac o tom v "co nas odlisuje".". Typickým scenárom je pripojenie meracích zariadení a generátorov obrazu k displeju a potom práca na špecializovanom softvéri. Vďaka použitiu vhodných autorských riešení, proces, ktorý vykonávame, trvá od 50 do 90 minút.

Možno vykonať kalibráciu na vlastnú päsť alebo ju získať od predávajúceho?

Amatérske formy nastavení „zhruba" alebo "na testovacích doskách", ktoré ochotne používajú predajcovia displejovnie sú kalibrované, aj keď sú označené týmto názvom. . Sú založené iba na subjektívnych, momentálnych skúsenostiach danej osoby. Na vykonanie kalibrácie je potrebné mať drahý hardvér a odborné znalosti. Stojí za to venovať pozornosť tomu, akými certifikátmi sa môže pochváliť zhotoviteľ, aké portfólio a názory má, aké zariadenie používa a či osvedčuje službu protokolom.

Ak chcete preskúmať predmet, pozývam Vás, aby ste si prečítali nezávislý test kalibračných služieb

Sprzętowa kalibracja telewizora
Skontrolujte cenu a objednajte